Що корисніше: шавлія чи базилік?

У кількох попередніх статтях ми порівнювали ті рослини і спеції, які між собою були дуже схожі не тільки користю, але і загальними характеристиками. Сьогодні я хочу також порівняти дві рослини, які з вигляду більш-менш схожі. Одна з них є більш поширеною, а другу використовують хіба що через сильну любов до неї. Йтиметься про базилік і шавлію. Їх ніхто не плутає між собою, що вже добре, але для загальної обізнаності варто знати про корисні й шкідливі властивості кожної з них.

З чого почнемо? Звичайно ж, з шавлії. Найбільше популярністю користується шавлія в народній медицині, оскільки вона має антибактеріальну і протизапальну дію. Крім того, шавлію часто використовують в і якості добавок до лікарських препаратів. Все через те, що така рослина допомагає налагодити роботу шлунково-кишкового тракту і сприятиме загоєнню ран. Цікавим є і те, що часто шавлія використовується для підтримки краси і молодості.

Настої з шавлії допоможуть впоратися з набридливим кашлем і ангіною, застосовуються при запаленні бронхів, оскільки діють, як відхаркувальний засіб.

По-особливому добра шавлія для жінок. Вся справа в тому, що у такій рослині є цілий комплекс жіночих фітогормонів. Вона здатна полегшити біль при менструації і просто допоможе жіночим органам відчувати себе краще при якихось запальних процесах. При вагітності шавлія рекомендована тільки в разі, якщо її вживати дуже мало. Саме вона допоможе знизити рівень прогестерону в організмі вагітної жінки, але і є деякі протипоказання. Тому тут знову згадуємо про лікаря, у якого ви стоїте на обліку. Він вам точно допоможе зорієнтуватися у такому на перший погляд дрібʼязковому питанні.

Якщо перейти до шкоди шавлії, то, мабуть, почнемо з того, чим закінчили в рубриці «користь». Справа в тому, що для деяких вагітних жінок шавлія зовсім може бути протипоказана, адже здатна викликати викидень. Також якщо у вас алергія, індивідуальна непереносимість, епілепсія, захворювання нирок, то шавлія вам протипоказана. Та й, до того ж, при грудному вигодовуванні теж не рекомендується вживати в їжу шавлію. І пам’ятайте: навіть якщо шавлія вам підходить за всіма параметрами є одне «але». Це «але» має на увазі те, що не можна шавлію вживати щодня дуже тривалий період. Краще робити якісь перерви.

І поговоримо трошки про базилік. Всі знають, що це таке і часто використовують як приправу. Він користується попитом не тільки у вигляді сухої приправи, але також його часто використовують у свіжому вигляді. Так, наприклад, в Італії роблять піцу з додаванням листочків базиліка і це і дуже смачно, й виглядає дуже красиво. Але що ж можна сказати з приводу користі такої рослини?

У базиліці багато ліналоолу, камфори, а також є в достатній кількості дубильні речовини. Сам базилік і ефірне масло з нього роблять благотворний вплив на шлунково-кишковий тракт і часто використовуються як жарознижуючий засіб. Базилік схожий з шавлією тим, що його також часто використовують при захворюваннях горла і легенів. Крім цього, в базиліці містяться різноманітні вітаміни, як, наприклад, вітамін В2, А, РР і, звичайно ж, С. Є також у базиліці рутин і каротин, як і в моркві. Завдяки цьому базилік зміцнює імунітет людини в цілому і навіть допомагає запобігти онкологічним захворюванням.

Відваром з базиліку можна полоскати ротову порожнину, щоб позбутися від шкідливих бактерій і від кровоточивості ясен. Але з іншого боку базилік у свіжому вигляді не можна дуже довго жувати, оскільки в його складі багато ртуті. Через це більш корисним буде відвар з базиліку або приправа з нього в сушеному вигляді. Вперше таке, що засушене корисніше свіжого, але варто прислухатися. Не рекомендовано вживати базилік в будь-якому вигляді тим людям, у яких є проблеми з серцево-судинною системою, а також його не можна вживати діабетикам, вагітним і людям, що страждають на епілепсію.

Rating