Журавлина: властивості й історія походження

Журавлина – це низькі повзучі кущі або виноградні лози, які можна знайти в кислих болотах в більш холодних частинах Північної півкулі. Квітки темно-рожеві, з унікальними відбитими пелюстками, які залишають тичинки повністю відкритими і направленими вперед.

Ягода більша, ніж листя рослини, і, хоча вона стає білою, вона стає темно-червоною, коли повністю дозріває. Кислий смак ягоди може пригнічувати її солодкість при вживанні в сирому вигляді.

Історія споживання

З журавлини зазвичай роблять такі продукти, як сік, соус, підсолоджена сушена журавлина або консервують як засіб консервації, а решту продають в свіжому вигляді споживачам. Журавлинний соус вважається невід’ємною частиною традиційних американських і канадських меню для Днів подяки і європейських зимових фестивалів.

Загальне споживання сьогодні

Використання і споживання журавлини істотно не змінилося за ці роки, так як більшість людей споживають найбільшу кількість свіжого або консервованого журавлинного соусу у вигляді заливної або цільної ягоди під час Дня подяки і різдвяних свят.

Журавлинний сік більш регулярно вживають люди, які вважають, що журавлина є потужним поглиначем вільних радикалів (антиоксидантом) крові і засобом лікування інфекцій сечовивідних шляхів.

У більш широкому значенні харчова промисловість вважає, що вміст поживних речовин і антиоксидантні властивості журавлини є достатньою причиною, щоб дати журавлині комерційний статус нового «суперфрукта».

Харчова цінність

Вітаміни, мінерали та фітохімічні компоненти.

 Журавлина є джерелом антиоксидантів поліфенолів, які в даний час вивчають фітохімічні з’єднання на предмет їх можливого корисного впливу на серцево-судинну систему, імунну систему, а також на антиканцерогенні властивості.

Журавлина є особливо багатим джерелом фенольних фітохімічних речовин, які включають: фенольні кислоти (бензойна, гідроксіціннамінова і еллагова кислоти) і флавоноїди (антоціани, флавоноли і флавани-3-оли).

Було виявлено, що олія насіння журавлини містить більш високі рівні токотріенолів, ніж будь-які інші фрукти. Токотріенол є антиоксидантом, що складається з вітаміну Е, який стабілізує клітинні мембрани, регулює окислювальний стрес і захищає поліненасичені жирні кислоти і вітамін А від пошкодження вільними радикалами.

Користь для здоров’я: використання лікарських засобів на основі наукових досліджень

Сучасні дослідження показують, що журавлина корисна для лікування бактеріальних інфекцій сечовивідних шляхів. Дослідження показують, що компонент соку конкурентно інгібує прикріплення бактерій до сечового міхура і уретри, що дозволяє бактеріям легше вимиватися.

Нещодавні дослідження були проведені, коли журавлину вводили у формі капсул пацієнтам, що страждають інфекціями сечовивідних шляхів. Результати показали, що журавлина має антибактеріальні властивості, які призводять до пригнічення інфекцій Escherichia coli (E. coli) за рахунок зниження здатності бактерій прикріплюватися до клітин. Це дослідження також передбачає, що споживання журавлинного соку може бути ефективним засобом для лікування інфекцій сечовивідних шляхів.

Сік журавлини

Журавлинний сік також містить хімічний компонент, що складається з високомолекулярного недіалізуємого матеріалу (NDM), який може пригнічувати і навіть повернути назад утворення бляшок з бактерій Streptococcus mutan, які викликають карієс, і інших бактерій порожнини рота, які викликають гінгівіт.

Сира журавлина

Сира журавлина є найбільш багатим джерелом антоціанідінового флавоноїдного пеонідін, а також багата двома іншими антоцианідіни, ціанідин і петунідіном.

Хоча ці антоцианідіни надзвичайно ефективні в придушенні і навіть загибелі багатьох видів ракових клітин людини в лабораторних дослідженнях, при потраплянні в організм людини їх ефект не доведений, і суттєві питання про їхній успіх виникають через їх погану абсорбцію в соматичних клітинах і їх швидке виведення з організму в кров’яне русло. Журавлина також містить дубильні речовини, які мають властивості проти згортання.

Зниження розвитку захворювань

Сучасні дані також показують, що поліфеноли, виявлені в журавлині, можуть знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань за рахунок підвищення стійкості ліпопротеїну низької щільності (ЛПНЩ), відомого як поганий холестерин, до окислення, пригнічення агрегації тромбоцитів, зниження артеріального тиску і при наявності – тромботичну і протизапальну дію на організм.

Rating